Žmonių maistas, kurį gali ir negali valgyti Siamo katė

Žmonių maistas, kurį gali ir negali valgyti Siamo katė

Pasiimkite gardų užkandį, įjunkite televizorių ir atsiloškite ant sofos. Po kelių sekundžių jūsų Siamo katė priartėja prie jūsų kojų ir maldaujančiomis ir žaviomis akimis žvilgteli į jus, prašydama vieno ar dviejų kąsnelių. Nors nė kiek neprieštaraujate dalytis savo maistu, dvejojate, nes nesate tikri, ar šis maistas tinka jūsų katei, ar ne.

Šiame tinklaraštyje aptarsime keletą žmonių maisto produktų, kuriais jūsų katė gali saugiai mėgautis (kartu su pagrindiniais, kurių turėtumėte saugoti nuo savo Siamo katės).

Žmonių maistas, kurį gali valgyti Siamo katės:

1) Žuvis

Žuvis visada turėjo būti pirmuoju punktu šiame sąraše, ar ne? Vienintelis atvejis, kai žuvis kenkia jūsų Siamo katei, kai ji gydosi tiesiai iš jūsų akvariumo. Be to, riebi žuvis, pavyzdžiui, skumbrė ar tunas, gali padėti pagerinti jūsų pūkuoto draugo smegenis, sąnarius ir regėjimą.

2) Sūris

Kitą kartą, kai pusryčiams valgysite sūrį, paprašykite savo katės prisijungti – jame esantys baltymai ir kalcis nepaprastai naudingi ir jums, ir jūsų katei.

3) Mėsa

Mėsa, pavyzdžiui, jautiena ir paukštiena, yra visiškai natūralus pasirinkimas katėms. Tačiau reikia vengti kumpių ar šaltienos, nes juose yra daug natrio ir jie gali būti toksiški jautriam Siamo katės skrandžiui.

4) Bananai

Tikriausiai žinote, kokie svarbūs bananai augantiems vaikams, bet ar žinojote, kad jie gali būti gana sveikas pasirinkimas ir jūsų Siamo katei? Vis dėlto bananai neturėtų tapti nuolatine jūsų katės raciono dalimi dėl didelio cukraus kiekio.

5) Uogos

Uogos, pavyzdžiui, braškės ir mėlynės, turi daug antioksidantų, kurie gali būti naudingi tiek žmonėms, tiek katėms. Dėl šios priežasties, kartu su mažu cukraus kiekiu, uogos yra tinkamas maistas jūsų katei.

6) Morkos

Nors daržovės yra būtina žmonių mitybos dalis, jos toli gražu nėra tokios svarbios katėms. Tačiau tai nereiškia, kad daržovės jiems nesaugios ar net naudingos. Jūsų Siamo kačiukas retkarčiais gali pasimėgauti keliomis virtomis morkomis, tačiau būtinai venkite šerti jį žaliomis morkomis, nes yra tikimybė, kad katė gali jomis užspringti.

7) Melionai

Katės paprastai mėgaujasi mažais gabalėliais arbūzo be sėklų, medaus dervos ar kantalupės. Be to, melionuose gausu vitaminų C ir A – dviejų svarbiausių vitaminų žmonėms ir gyvūnams.

8) Moliūgai

Venkite prieskonių ir tiesiog pamaitinkite savo Siamo katę moliūgu. Be daugybės kitų maistinių medžiagų, moliūgų tyrėje gausu skaidulų, kurios gali padėti spręsti virškinimo problemas. Be to, kadangi Siamo katės mėgsta daug laižytis, jų skrandyje dažnai susidaro plaukų kamuoliukai – dar vienas dalykas, kurį gali padėti išspręsti ląsteliena.

9) Ryžiai

Kaip ir daržovės, ryžiai katėms nėra būtini, bet ir nepakenks. Tiesą sakant, jei jūsų Siamo katė turi virškinimo problemų, truputis ryžių gali būti naudingas.

10) Kiaušiniai

Kiaušiniai, kuriuose gausu baltymų, yra dar vienas sveikas maistas, kuriuo galite (ir turėtumėte) šerti savo Siamo katę. Tačiau rinkitės virtus kiaušinius, nes žaliuose kartais būna tokių bakterijų, kaip E.coli ar salmonelės

11) Avižiniai dribsniai

Avižose gausu geležies, baltymų ir skaidulų – visos trys šios medžiagos labai naudingos bendrai Siamo katės sveikatai. Be to, jei jūsų katė turi odos problemų, gali padėti vietiškai naudoti avižas

12) Špinatai

Ar kada nors pastebėjote, kad jūsų Siamo katė graužia truputį žolės? Katės mėgsta žalialapes daržoves – jau nekalbant apie tai, kad špinatuose yra daug įvairių vitaminų. Tačiau špinatų nereikėtų duoti katėms, turinčioms šlapimo ar inkstų problemų.

Žmonių maistas, kurio Siamo katės negali valgyti

1) Alkoholis

Bet koks maistas ar gėrimai, kurių sudėtyje yra alkoholio, katėms gali sukelti rimtų problemų, įskaitant viduriavimą, vėmimą, kvėpavimo sutrikimus, komą ir net mirtį.

2) Mielinė tešla

Jei vartojate duoną, pagamintą iš mielinės tešlos, turėtumėte vengti dalytis šia duona su savo Siamo kate. Siamo katės jau turi jautrią virškinimo sistemą, o dėl mielinės tešlos gali kauptis dujos. Dėl to katės skrandis gali išsipūsti ir susisukti – tokia būklė gali greitai tapti mirtina. Be to, alkoholis yra vienas iš šalutinių mielių produktų, o mes jau kalbėjome apie problemas, kurias alkoholis gali sukelti katėms.”

Tačiau savo Siamo katę galite šerti kepta duona, jei katė yra sveika.”

3) Kava

Kavoje yra metilksantinų, tokių kaip kofeinas ir bromas. Šias medžiagas suvalgiusios katės gali viduriuoti, vemti, patirti traukulius, drebulį ir net nugaišti

4) Šokoladas:

Kaip ir kava, šokoladas taip pat turi kofeino (metilksantino), kurio poveikis jau buvo aptartas pirmiau. Skirtingų rūšių šokolade yra skirtinga metilksantino koncentracija – baltajame šokolade jo yra mažiausiai, o kakavos milteliuose – daugiausia. Tačiau paprastai nė vienas šokoladas negali būti laikomas saugiu katėms.

5) Kokosas (vanduo ir minkštimas)

Šviežių kokosų minkštimas ir pienas Siamo katėms gali sukelti virškinimo sutrikimų. Kokosų vandenyje yra kalio, kuris apskritai nesaugus katėms, nors kokosų aliejus gali būti naudingas tam tikroms odos problemoms, su kuriomis gali susidurti jūsų katė. Atsižvelgdami į tai, rekomenduojame prieš taikant šią priemonę pasikonsultuoti su veterinarijos gydytoju.

6) Citrusiniai vaisiai

Greipfrutai, klementinos, apelsinai, citrinos ir laimai turi citrinos rūgšties, kuri gali sukelti įvairių Siamo kačių problemų. Reikėtų vengti pačių vaisių, taip pat jų sėklų, žievelių, lapų ir stiebų. Nors nedideli citrusinių vaisių kiekiai greičiausiai sukels tik lengvą skrandžio sutrikimą, didesni jų kiekiai gali sukelti stiprų vėmimą, viduriavimą ir nervų sistemos slopinimą.

7) Pieno produktai

Kačių katės dažnai netoleruoja laktozės, o tai reiškia, kad pieno produktai (pvz., jogurtas, pienas ar sūris) netinka jų virškinimo sistemai. Nors geriausia būtų visiškai vengti tokių produktų, visada galite su veterinarijos gydytoju aptarti alternatyvas be laktozės.

8) Razinos ir vynuogės

Nors tiksli šių produktų toksiškumo priežastis nėra žinoma, yra įrodymų, kad razinos ir vynuogės katėms (ir net šunims) gali sukelti inkstų nepakankamumą.

9) Riešutai

Makadamijos medžiui priklausantys riešutai yra toksiški katėms. Tačiau, kaip ir razinų ir vynuogių atveju, šio toksiškumo priežastis nėra visiškai aiški. Kitų rūšių riešutuose, pavyzdžiui, graikiniuose riešutuose, pekano riešutuose ir migdoluose, yra didelis kiekis aliejaus ir riebalų, dėl kurių Siamo katėms gali sutrikti skrandžio veikla ir net kilti tokių problemų kaip pankreatitas.

10) Žalia ir (arba) nepakankamai termiškai apdorota mėsa

Kaip minėjome pirmame skyriuje, žalioje ar net nepakankamai termiškai apdorotoje mėsoje gali būti E.Coli ir Salmonella bakterijų. Dėl šios priežasties žalios mėsos dietą vartojančios katės dažnai susiduria su virškinimo trakto problemomis

11) Žali kiaušiniai

Kaip ir žalia mėsa, žali kiaušiniai taip pat gali būti užkrėsti salmonelėmis. Salmonella infekcijos požymiai yra karščiavimas, viduriavimas ir vėmimas. Be to, žaliuose kiaušiniuose yra avidino – tam tikros rūšies fermento, trukdančio katėms įsisavinti biotiną (biotinas būtinas kailio ir odos sveikatai).

12) Žalia žuvis

Žalioje žuvyje taip pat gali atsirasti bakterijų, dėl kurių Siamo katės gali apsinuodyti maistu

13) Tam tikros daržovės

Nors katės gali saugiai vartoti įvairias daržoves, kitos, pavyzdžiui, laiškiniai česnakai, askaloniniai česnakai, svogūnai, porai, česnakai ir svogūnai, gali būti kenksmingos. Šios daržovės katėms gali sukelti virškinimo trakto sutrikimų ir net pažeisti raudonuosius kraujo kūnelius. Taip pat reikia vengti bet kokio maisto, kuriame yra šių prieskoninių žolelių ar daržovių (pvz., česnakinės duonos).

Baigiamasis žodis

Štai jums ir gana išsamus visų saugių ir nesaugių maisto produktų Siamo katei sąrašas. Kitą kartą, kai jūsų kačių draugas paprašys dalies jūsų užkandžio, tiksliai žinosite, ką daryti.

Jei manote, kad jūsų Siamo katė prarijo ar suvalgė ką nors kenksmingo, nedelsdami kreipkitės į veterinarijos gydytoją – nelaukite, kol jūsų katė pradės rodyti ligos požymius.